"Corona virüs dünyaya İtalya’dan yayıldı"

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, dünya genelinde görülen ilk vakaları inceledi. Sonuçlarda, ülkelerde görülen ilk vakaların yüzde 27’sinin corona virüsü İtalya’dan, yüzde 22’sinin Çin’den, yüzde 11’nin ise İran’dan ülkelerine getirdiği ortaya çıktı.

"Corona virüs dünyaya İtalya’dan yayıldı" - Sayfa 1

200’ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip corona virüs pandemisinin başlangıcından bu yana 6 ayı aşkın bir süre geçti. 

19
"Corona virüs dünyaya İtalya’dan yayıldı" - Sayfa 2

Dünya genelinde vaka sayısı 20 milyona, ölü sayısı 700 bine yaklaşırken bilim dünyası virüsün kaynağını ve sıfırıncı hastayı (ilk vaka) araştırmaya devam ediyor.

29
"Corona virüs dünyaya İtalya’dan yayıldı" - Sayfa 3

Yeni tip corona virüsün geçen yılın Aralık ayında Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan’daki bir hayvan pazarında ortaya çıktığı ve buradan dünyaya yayıldığı düşünülüyor. 

39
"Corona virüs dünyaya İtalya’dan yayıldı" - Sayfa 4

DÜNYA'DAKİ VAKALARIN DÖRTTE BİRİNDEN FAZLASI İTALYA KAYNAKLI

Ancak, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri tarafından yapılan yeni bir çalışmada virüsün kaynağı net olarak belirtilmese de dünyaya yayılmasında en büyük pay İtalya’ya sahip. Araştırmaya göre dünyada ülkelerin dört birinden fazlasına virüs İtalya’dan dönenler aracılığıyla giriş yaptı.

49