Çırak bulamayan demirci, siparişleri tek başına yetiştirmeye çalışıyor

Çırak bulamayan demirci, siparişleri tek başına yetiştirmeye çalışıyor. Çekicin sapına tükürdüğü günden beri sanatı için mücadele ettiğini söyleyen Mehmet Ocak, mesleğini beğenmeyen gençlere sitem etti.

Çırak bulamayan demirci, siparişleri tek başına yetiştirmeye çalışıyor - Sayfa 1

Adana’nın Feke ilçesine bağlı Tapan Tankerli Mahallesi'nde yarım asrı aşkındır demircilik yapan Mehmet Ocak, teknolojiye direnen sanatını geleceğe aktarmak için mücadele ediyor.

19
Çırak bulamayan demirci, siparişleri tek başına yetiştirmeye çalışıyor - Sayfa 2

Geçmişe ayna olan nostalji kokan dükkanında 52 yıldır demircilik yapan Ocak, ocak duvarına yazdığı siparişleri Kurban Bayramı'na yetiştirebilmek için tek başına çalışıyor.

29
Çırak bulamayan demirci, siparişleri tek başına yetiştirmeye çalışıyor - Sayfa 3

Yeni nesil gençlerin yoğun emek gerektiren bu işi beğenmediğini ve tercih etmediğinin altını çizen Ocak, “1968 yılında okulu bitirdikten sonra çekicin sapına tükürdük o gün bugündür devam ediyorum” dedi.

39
Çırak bulamayan demirci, siparişleri tek başına yetiştirmeye çalışıyor - Sayfa 4

Kurban Bayramı öncesi satır ve bıçaklar için yoğun sipariş aldığını kaydeden Ocak, “Ben ikinci kuşağım. Babam çobanlık yaparak öğrenmiş şimdi ben devam ediyorum. Balta, satır, keser, tarım işlerinde kullanılan malzemeleri üretiyorum. Teknoloji geliştikçe biz de zor günler yaşıyoruz. Teknolojiden önce ocakta döverek yapıyoruz.

49