Çırağın yeteneğiyle ustasını geçtiği 150 yıllık köy odaları zarafetiyle büyülüyor

Gümüşhane'nin Sarıçiçek köyünde usta ve çırağın tamamen ahşaptan yaptığı el emeği göz nuru misafir odaları aradan geçen 150 yıla rağmen zarafetini ve güzelliğini koruyor. Adeta sanat eseri olan odalar, kendisini yapan usta ve çırağının da ilginç hikayesini içinde barındırıyor.

Çırağın yeteneğiyle ustasını geçtiği 150 yıllık köy odaları zarafetiyle büyülüyor - Sayfa 1

Merkeze bağlı ve denizden 2 bin 80 metre yükseklikteki köyde kündekari işlemeleriyle Türk mimarisinin örneklerinin sergilendiği köy odaları, halk sanatının, ağaç oymacılığının tüm zarafetini günümüze taşıyan birer şaheser olarak nitelendiriliyor.

125
Çırağın yeteneğiyle ustasını geçtiği 150 yıllık köy odaları zarafetiyle büyülüyor - Sayfa 2

Rivayetlere göre odalarım yapımı 1873 yılında Hacı Ömer Ağa'nın kervan yolu üzerindeki köye gelen misafirlerini ağırlamak için oda yaptırmak istemesiyle başladı.

225
Çırağın yeteneğiyle ustasını geçtiği 150 yıllık köy odaları zarafetiyle büyülüyor - Sayfa 3

Odaların kendi namına yaraşacak şekilde olmasını isteyen Hacı Ömer Ağa, hiçbir masraftan kaçınmayarak odayı yapacağını duyurarak iki kişiyi köye davet eder. Bir süre sonra ustayla çırağının arasında anlaşmazlık olunca ustanın yolladığı çırağa bu kez köydeki Şaban Ağa başka bir oda yapmasını teklif edince usta ve çırağı birbirinin yaptığını görmediği 50 metre uzaklıktaki odaları yapmaya başlarlar.

325
Çırağın yeteneğiyle ustasını geçtiği 150 yıllık köy odaları zarafetiyle büyülüyor - Sayfa 4

Yaklaşık 3 yıllık süre zarfında tüm ihtiyaçlarını yaptıkları odalarda gören usta ve çırağının eserleri görücüye çıkınca herkes çırağın yaptığı odayı beğenir ve Tahir usta "Usta iken olduk şakirt, var birazda sen seğirt" diyerek o günden sonra hiçbir bina yapmayarak mesleğini terk eder.

425