Çavuştepe Kalesi'nde Urartular dönemine ait 45 urne bulundu

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi'nde, kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan nekropolde, Urartular dönemine ait 45 urne (ölülerin küllerinin konulduğu kap) bulundu. (Kaynak: AA)

Çavuştepe Kalesi'nde Urartular dönemine ait 45 urne bulundu - Sayfa 1

Urartu Kralı II. Sarduri tarafından Milattan Önce 750 yılında yaptırılan Çavuştepe Kalesi ve kuzey kısmındaki nekropol alanında yürütülen kazı çalışmalarında, Urartuların ölü gömme adetleri ve yaşam tarzına ilişkin yeni bilgiler elde ediliyor

116
Çavuştepe Kalesi'nde Urartular dönemine ait 45 urne bulundu - Sayfa 2

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu başkanlığında antropolog, arkeolog, sanat tarihçi ve restoratörlerden oluşan 25 kişilik ekiple, 2 bin 750 yıllık nekropolde Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle yapılan kazılarda, Urartu tarihine ışık tutacak bulgulara rastlandı.

216
Çavuştepe Kalesi'nde Urartular dönemine ait 45 urne bulundu - Sayfa 3

Nekropolde ölünün yakılmış külleri ile değerli eşyalarının bulunduğu urneler Urartuların ölü gömme adetlerine de ışık tutuyor.

316
Çavuştepe Kalesi'nde Urartular dönemine ait 45 urne bulundu - Sayfa 4

Kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan 45 urnenin üzerinde ruhun girip çıktığına inanıldığı delikler, dikkat çekiyor. Urne ve içerisindekiler arkeologlarca laboratuvar ortamında mercek altına alınacak.

416