Çarşamba Şeker Fabrikası 2021'de hizmette

Çarşamba Şeker Fabrikası 2021'de hizmette. Çarşamba Şeker Fabrikasında yenileme ve bakım çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Pandemiden dolayı Çarşamba Şeker Fabrikasının açılmasını gecikti, çiftçiler mağdur olmaması içi pancarlar Kastamonu'ya gönderilecek. Sendika Başkanı Türe: "Çarşamba Şeker Fabrikasının çalışacağına herkes emin olsun".

Çarşamba Şeker Fabrikası 2021'de hizmette - Sayfa 1

Çarşamba Şeker Fabrikasında yenileme ve bakım çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Pandemiden dolayı 3 ay kadar yenileme çalışmalarına ara verilmesinin ardından fabrikanın açılması geçikti. Yönetim ise pancar üreticilerinin mağdur olmaması için, hasat edilen şeker pancarlarını Kastamonu'ya ücretsiz götüreceklerini açıkladı.

19
Çarşamba Şeker Fabrikası 2021'de hizmette - Sayfa 2

1989 yılında üretime başlayarak bölgedeki şeker pancarını işleyen Çarşamba Şeker Fabrikası, çiftçilerin farklı tarım ürünlerine yönelmesiyle 2010 yılında üretime ara vermişti. 10 yıl boyunca üretim yapmayan fabrika 2019 yılında tekrar açılma kararı aldı. Karar sonrası fabrikada dört bir yandan yenileme ve bakım çalışmaları başlatıldı.

29
Çarşamba Şeker Fabrikası 2021'de hizmette - Sayfa 3

Türkşeker'e ait diğer şeker fabrikalarından çalışan yaklaşık 50 kişi getirilerek çalışmalar hızlandı. Dünyayı etkileyen korona virüs salgının ortaya çıkmasının ardından revizyon çalışmalarına 3 ay kadar ara verildi. Akabinde yeni normalleşme süreci ile birlikte fabrika tekrar revizyon çalışmalarına devam etti. 3 ay ara verilmesi Çarşamba Şeker Fabrikasının açılmasını geciktirdi. Fabrika yönetimi ise şeker pancarı üreten çiftçilerin mağdur olmaması için yine Kastamonu'da Türkşeker ait şeker fabrikasına tırlarlara ücretsiz olarak pancarı taşıyacağını belirtti.

39
Çarşamba Şeker Fabrikası 2021'de hizmette - Sayfa 4

"Çarşamba Şeker Fabrikasının çalışacağından herkes emin olsun"

Çarşamba Şeker Fabrikasının açılma süreci ile ilgili bilgi veren Şeker - İş Sendikası Çarşamba Şube Başkanı Sinan Türe, "Çarşamba Şeker Fabrikası 1989 yılında üretime başladı. 2010 yılına kadar kesintisiz üretim yapmıştır. Şeker fabrikası 1996 yılının sonunda ilk defa ham şeker işleyerek ham şeker tesisi bulunan özel fabrikalardan bir tanesidir. 2010 yılında çiftçiler alternatif ürünlere yönelmesi üzerine fabrika üretime ara vermiştir. 2010'dan 2020'ye kadar Çarşamba Şeker Fabrikası üretim yapmamıştır.

49