Çanakkale Savaşı'ndaki hastane müzeye dönüşüyor

Edirne'nin Keşan ilçesinde Çanakkale Savaşı'nda hastane olarak kullanılan bina, içindekilerle birlikte kent müzesine dönüştürülüyor. Ayrıntılar foto galeri haberlerimizde.

Çanakkale Savaşı'ndaki hastane müzeye dönüşüyor - Sayfa 1

Edirne'nin Keşan ilçesinde Çanakkale Savaşı yıllarında cephe gerisi hastanesi olarak hizmet verilen, daha sonra hastane ve okul olarak da kullanılan tarihi taş binanın, belediye tarafından kent müzesi haline getirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

112
Çanakkale Savaşı'ndaki hastane müzeye dönüşüyor - Sayfa 2

Keşan Kent Müzesi Koordinatörü arkeolog Aslı Avcı, şehrin kimliğini yansıtan ve günlük hayatta kullanılan eski eşyaları topladıklarını belirterek, müze ve bahçesinin sosyal ve sanatsal faaliyetlerde de kullanılacağını söyledi.

212
Çanakkale Savaşı'ndaki hastane müzeye dönüşüyor - Sayfa 3

Keşan'da Yukarı Zaferiye Mahallesi Necati İşcan Caddesi'ndeki 1914 yılında inşa edilerek Çanakkale Savaşı'nda cephe gerisi hastanesi olarak yaralı askerlerin tedavi edildiği daha sonraki yıllarda ise Kızılay ve memleket hastanesi olarak da hizmet veren bina, aralık ayında kent müzesi olarak kullanılmak üzere Keşan Belediyesi'ne devredildi.

312
Çanakkale Savaşı'ndaki hastane müzeye dönüşüyor - Sayfa 4

Binanın restorasyonu için proje hazırlanırken, yapılan duyurularla şehrin kimliğini yansıtan ve günlük hayatta kullanılan eski eşyalar müze bünyesinde toplanmaya başlandı. Eşyalar arasında yer alan eski mutfak araçları, su küpleri, patlamış top mermisinden yapılmış havan, el yazması notlar bulunan Kur'an-ı Kerim, yağlı güreşlerde giyilen kispet, müzik aletleri ve daktilolar dikkat çekiyor.

412