06 Ağu 2022 18:20 Son Güncelleme: 06 Ağu 2022 18:26

Bursa'da 24 halk plajında olmayan mavi bayrak İznik Gölü'ne verildi

Bursa'da, 115 kilometrelik deniz sahili olmasına rağmen 33 farklı kriterin gerçekleştirilmesiyle ilk 'mavi bayrak' İznik Gölü'ndeki İnciraltı Plajı'na verildi. (Kaynak: DHA)

Bursa'da 24 halk plajında olmayan mavi bayrak İznik Gölü'ne verildi - Resim : 1

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, `3 plajımız için daha başvuruda bulunduk. Birkaç yıl içinde onların da mavi bayrak alacağına inanıyorum` dedi.

19
Bursa'da 24 halk plajında olmayan mavi bayrak İznik Gölü'ne verildi - Resim : 2

Denize 115 kilometre kıyısı olan Bursa`da, Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinde 24 halk plajı olmasına rağmen hiçbirinin mavi bayrağı bulunmuyor.

29
Bursa'da 24 halk plajında olmayan mavi bayrak İznik Gölü'ne verildi - Resim : 3

İznik Gölü`ne mavi bayrak alabilmek için Türkiye Çevre Eğitim Vakfı`na başvuran Bursa Büyükşehir Belediyesi, su kalitesinden temizlik ve can güvenliğine, engelli erişim imkanlarından soyunma kabinleri ve duşlara kadar 33 farklı kriteri yerine getirdi.

39
Bursa'da 24 halk plajında olmayan mavi bayrak İznik Gölü'ne verildi - Resim : 4

İznik İnciraltı Halk Plajı, `Bursa`nın ilk mavi bayraklı plajı` olmaya hak kazandı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, `Her ne kadar sanayisi, ticareti, kültürü ve tarihiyle ön plana çıkan bir şehir olsa da Bursa, aynı zamanda bir sahil şehri. 115 kilometre deniz ve 162 kilometre göl sahilleriyle beraber 277 kilometre sahili olan şehir. Bu sahillerin korunması ve gözetilmesi tamamen bizim kontrolümüzde. Ekibimizle sahiller komple elden geçirildi` dedi.

49