Burası dünyanın en küçük ülkesi! Sadece 27 kişi yaşıyor

Okyanusun ortasında yalnızca 550 metrekareden oluşan platformun bir ülke olduğunu duyan şaşıp kalıyor! Dünyanın en küçük ülkesi Sealand'de; sadece 27 kişi yaşıyor, inanması güç ama futbol takımları bile var.

Burası dünyanın en küçük ülkesi! Sadece 27 kişi yaşıyor - Sayfa 1

II. Dünya Savaşı'nda İngiliz hükümeti, Nazi savaş uçakları ve gemilerine karşı devasa platformlardan oluşan bir savunma hattı oluşturdu. Ancak savaşın bitmesi ile bu platformlar zamanla unutuldu. 1960'larda, BBC'nin radyo yayıncılığı tekelinden sıkılan ve buna isyan eden bir hareket olan "korsan radyolar" akımı ortaya çıktı. Zamanla popülerleşen ve artık BBC'nin kendi radyosunun itibarını zedelemeye başlayan bu akım, zamanın hükümeti tarafından daha sert önlemler alınmasına neden oldu. Ülke sınırları içinde radyo yayınlarının yapılamaması; yayıncıların İngiltere'ye yakın uluslararası sularda, gemilerde radyo yayıncılığı yapmasına neden oldu. Savaş zamanında binbaşı olan Roy Bates de bu isyancı radyoculardan biriydi. Ancak Bates diğer radyocuların aksine bir gemiyi değil savaş zamanından kalma terk edilmiş bir platformu işgal ederek yayınına başlamayı planladı.

115
Burası dünyanın en küçük ülkesi! Sadece 27 kişi yaşıyor - Sayfa 2

Terk edilen platformlardan birini işgal eden Bates, "Radyo Essex" ismini verdiği radyoyu kursa da bu kanal hiç yayına giremedi. Çünkü Bates'in başka planları vardı… Avukat arkadaşlarına danıştıktan sonra Bates, platformu İngiltere'den bağımsız bir prenslik olarak adlandırdı ve 1967 yılında bağımsızlığını ilan etti.

215
Burası dünyanın en küçük ülkesi! Sadece 27 kişi yaşıyor - Sayfa 3

Ülkenin kurulmasından hemen 1 sene sonra -1968 yılında- İngiliz hükümeti olası bir diplomatik kaosu önlemek amacıyla, bu bölgedeki tüm platformları yok etmek için bir operasyon düzenledi. Sıra Prens Bates ve ailesinin yaşadığı Sealand prensliğine gelince kriz patlak verdi. Bates, platformdan bir İngiliz gemisine uyarı ateşi açınca olay İngiliz Anayasa Mahkemesi'ne taşındı ve platformun, İngiliz karasuları dışında olmasından dolayı İngiliz içişlerinin görev alanı dışında olduğuna karar verildi. Bu karar ile İngiltere gayri resmi olarak da olsa Sealand'i tanımış oldu.

315
Burası dünyanın en küçük ülkesi! Sadece 27 kişi yaşıyor - Sayfa 4

Sealand'ta yalnızca 27 kişi yaşıyor. Sayısı size ilginç gelse de Sealand ismindeki bu ülke devlet olmayı başarabilmiş ve dünyanın en küçük ülkesi olarak adını yazdırmış

415