Bu köye "korkmak" için binlerce kişi geliyor (Çamlıca köyü 40 bin kişiyi ağırlayacak)

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde, kışın en soğuk gecesinde kutlanan ve çarşaflara sarınan gençlerin komşularını "Bocuk geliyor" diyerek korkuttuğu "Bocuk Gecesi" etkinliğine bu yıl 40 bin kişinin gelmesi bekleniyor.

Bu köye "korkmak" için binlerce kişi geliyor (Çamlıca köyü 40 bin kişiyi ağırlayacak) - Sayfa 1

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı 950 nüfuslu Çamlıca köyünde her yıl düzenlenen ve eski bir Balkan geleneği olan "Bocuk Gecesi" etkinliği, bu yıl 18 Ocak Cumartesi gecesi yapılacak.

112
Bu köye "korkmak" için binlerce kişi geliyor (Çamlıca köyü 40 bin kişiyi ağırlayacak) - Sayfa 2

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, organizasyonun Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Çamlıca Köyü Muhtarlığı ve köy halkının iş birliğiyle gerçekleşeceğini söyledi.

212
Bu köye "korkmak" için binlerce kişi geliyor (Çamlıca köyü 40 bin kişiyi ağırlayacak) - Sayfa 3

"Bocuk Gecesi" etkinliği için bu yıl titiz bir çalışma yapıldığını belirten Helvacıoğlu, "Bunun 'Cadılar Bayramı' olarak nitelendirilmemesi için önlemler aldık. Bocuk, bin yıllık bir Balkan geleneğidir. Etkinliğin konseptini geleneğe göre düzenledik." dedi. Bocuk geleneğinin ocak ayının en soğuk haftasında sürdürüldüğünü anlatan Mustafa Helvacıoğlu, şunları kaydetti:

312
Bu köye "korkmak" için binlerce kişi geliyor (Çamlıca köyü 40 bin kişiyi ağırlayacak) - Sayfa 4

"Bin yıl önce Balkanlar'da bir arada yaşayan Müslüman ve Hristiyanlar, soğuktan ve kötülüklerden korkmamak için gelenek üretmişler. Müslümanlar o gece kabak tatlısı yiyormuş, Hristiyanlar da domuz. Ortak bir yaşam, ortak gelenek ama yiyecekler farklı. Bu gelenek günümüze kadar süregeldi. 

412