Brezilya'da sel ve toprak kayması: Binlerce kişi evsiz kaldı

Brezilya'nın doğusu, bir ayı aşkın bir süredir sel ve toprak kaymalarıyla mücadele ediyor. Yaşanan olaylarda en az 24 kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi evsiz kaldı. Ayrıca, yamaçlardan kayan tonlarca toprak önceden boşaltılan iki binayı yuttu.

Brezilya'da sel ve toprak kayması: Binlerce kişi evsiz kaldı - Sayfa 1

EN AZ 24 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Brezilya'nın Minas Gerais eyaletinde son 24 saatte 200 mm'yi aşan şiddetli yağışlar sel ve yoprak kaymasına neden oldu. NBC News'in bildirdiğine göre , Geçen Aralık ayından bu yana devam eden aşırı hava olayları nedeniyle en az 24 kişi hayatını kaybetti. 

111
Brezilya'da sel ve toprak kayması: Binlerce kişi evsiz kaldı - Sayfa 2

Bununla birlikte, 11 Ocak'ta Brumadinho’da yer alan Paraopeba Nehri'nden taşması sonucu yaklaşık bin 200 kişi yerinden edildi. 

211
Brezilya'da sel ve toprak kayması: Binlerce kişi evsiz kaldı - Sayfa 3

Belediyenin sivil savunma teşkilatı, şiddetli yağışın yol açtığı toprak kaymasında 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Ocak 2019’da Brumadinho’da aynı nehirde meydana gelen baraj çökmesi sonucunda 270 kişi hayatını kaybetmişti.

311
Brezilya'da sel ve toprak kayması: Binlerce kişi evsiz kaldı - Sayfa 4

TOPLAMDA 55 BİN KİŞİ ETKİLENDİ

Brumadinho’nun yanı sıra, 12 Ocak 2022'den bu yana Vali Valadares belediyesindeki Doce Nehri'nden taşan sel nedeniyle 10 binden fazla kişi tahliye edildi. Minas Gerais eyaleti yetkilileri selden yaklaşık 55 bin kişinin etkilendiğini bildirdi.

411