Boyutları bulutları aşıyor! Dünyanın en yüksek binaları görünüşleriyle hayranlık uyandırıyor

Ülkelerini ihtişamlı kılan dünyanın en yüksek binaları, oldukça ilgi çekiyor. Hayranlık uyandıran devasa yapıların içinde neler yok ki. Dünyanın en yüksek binası Burç Halife'nin 158. katında cami, 122. katında restoran var. İşte boyutları bulutları dahi geçen en yüksek binalar.

Boyutları bulutları aşıyor! Dünyanın en yüksek binaları görünüşleriyle hayranlık uyandırıyor - Sayfa 1

Yüksek binalar tarih boyunca medeniyetlerin güç gösterisi olarak yüz yıllardır varlıklarını bugüne kadar sürdürebildiler. 20. yüzyıl sonrası teknolojinin de ilerlemesiyle daha yüksek yapılar inşa edilmeye başlandı. İlk gökdelen unvanını New York'ta bulunan 21 katlı Flatiron binası aldı. Günümüzde ise yüksek yapıların kat sayıları artık yüzlerle ifade ediliyor. İşte en yüksek noktasına bakmaya çalıştığınızda neredeyse sonu yokmuş hissiyatı verecek dünyanın mühendislik harikası en yüksek yapıları...

17
Boyutları bulutları aşıyor! Dünyanın en yüksek binaları görünüşleriyle hayranlık uyandırıyor - Sayfa 2

Burç Halife

Burç Halife, 828 metre yüksekliği ve 160 katı ile dünyanın en yüksek yapıları arasında ilk sırada yer alan devasa bir gökdelen. Dubai'de bulunan binanın inşası 2010 yılında tamamlanmıştır. Ayrıca Burç Halife, dünyanın en hızlı asansörü (saatte 64 kilometre), dünyanın en yüksekte bulunan camisi (158. katta), dünyanın en yüksek restoranı (122. katta), dünyanın en yüksekte yer alan gece kulübü (144.katta) gibi birçok rekora sahip.

27
Boyutları bulutları aşıyor! Dünyanın en yüksek binaları görünüşleriyle hayranlık uyandırıyor - Sayfa 3

Shanghai Tower

Belki de uzay çağına yakın olduğumuzu hissettiren yapılardan bir örnek Çin'den geliyor. 128 katlı Şangay Kulesi, 632 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek ikinci yapısı.

37
Boyutları bulutları aşıyor! Dünyanın en yüksek binaları görünüşleriyle hayranlık uyandırıyor - Sayfa 4

Ebrac El-Beyt Kuleleri

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde Osmanlı İmparatorluğu'ndan miras kalan Ecyad Kalesi'nin yıkılmasıyla yerine inşa edilen kuleler topluluğunun en yüksek binasının yüksekliği; 601 metre. Bina dünyanın en yüksek 3. binası olma özelliğinin yanında aynı zamanda en yüksek ve en büyük otel olma özelliğini taşıyor. Her yıl 2 milyon kadar hacı adayının konakladığı otelin tepesinde ise büyük bir saat kulesi mevcut.

47