Bombardımanlar sonrası o kent harabeye döndü!

İdlib kentine yapılan bombardıman saldırıları devam ediyor. Suriye rejiminin ilerlemeye çalıştığı İdlib'de devam eden bombardıman, ilçeler ile kırsal bölgelerdeki yerleşim alanlarını harabeye çevirdi. Bölgeye sürekli bombaların atıldığı bildiriliyor. Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin son günlerde İdlib'e yığınak yapması ve kendisine yönelik taciz ve saldırıları anında yaptığı misilleme ile püskürtüp, rejim güçlerine verdiği zayiat İdlib'de yaşayanları umutlandırıyor.

Bombardımanlar sonrası o kent harabeye döndü! - Sayfa 1

SURİYE NÜFUSUNUN 3'TE BİRİNİ BARINDIRAN ŞEHİR: İDLİB

Suriye'nin kuzeybatısında yer alan Hatay'ın karşısındaki İdlib kenti, ülkedeki iç savaşın başlamasının ardından Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolüne girdi. Lazkiye, Halep ve Hama ile komşu olan tarım kenti İdlib'in 1 milyon olan nüfusu, rejim kontrolüne giren bölgelerden tahliye edilenlerin de gelişinin ardından 4 milyona ulaştı. Esad karşıtlarının sığınağı haline dönüşmesiyle ülke nüfusunun neredeyse 3'te birini topraklarında barındırır hale gelen İdlib, son yıllarda rejimin hedefine girdi.

140
Bombardımanlar sonrası o kent harabeye döndü! - Sayfa 2

KENT KIRSALI KARADAN VE HAVADAN ATEŞ ALTINDA

Heyet Tahriri Şam (HTŞ) kontrolünde olan ve nüfus yoğunluğunun yanı sıra ülkenin her yerinden gelen rejim karşıtlarının toplanmasından dolay, 'Küçük Suriye' olarak adlandırılan İdlib'i ele geçirmek isteyen Esad rejimi, kentin kırsalını Rus savaş uçakları ve İran destekli savaşçılar ise karadan ve havadan ateş altına almaya başladı.

240
Bombardımanlar sonrası o kent harabeye döndü! - Sayfa 3

Türkiye'nin yaptığı diplomatik girişimlerin ardından varılan mutabakatlar ile zaman zaman durdurulan bombardıman son aylarda yeniden İdlib'i hedef almaya başladı. Kentin en büyük ilçesi olan Maarat An Numan'ın da rejim kontrolüne girmesinin ardından, bu ilçe ile kırsalındaki köylerde yaşayanlar evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgeler veya TSK'nın sınır ötesi harekatları ile güvenli hale getirilen Afrin ve Azez bölgesine göç etmek zorunda kaldı.

340
Bombardımanlar sonrası o kent harabeye döndü! - Sayfa 4

BOMBARDIMAN DEVAM EDİYOR

İdlib'e yakın noktadaki Serakib bölgesinin de son günlerde rejimin kontrolüne girip, M4 ve M5 otoyollarında da hakimiyeti sağlamayı amaçlayan Esad rejimi, kentin kırsalını sivillerden arındırmak amacıyla bombardımanını sürdürüyor.


440