Bir günde 8,5 milyar ton buzul eridi

Küresel iklim değişikliğinin etkisi altındaki Grönland alarm veriyor. Danimarka'nın açıkladığı verilere göre bir günde 8,5 milyar ton buzul eriyerek okyanusa karıştı. Eriyen buzul ABD'nin Florida eyaletini 5 santimetre yüksekliğinde suyla kaplayacak kadar büyük hacme sahip.

Bir günde 8,5 milyar ton buzul eridi - Sayfa 1

İklim değişikliği buzulları da yavaş yavaş yok ediyor. Grönland`da yalnızca bir günde 8,5 milyar ton buz suya dönüştü. Buz kütlesindeki bu kayıp, ABD`nin Florida eyaletini 5 santimetre yüksekliğinde suyla kaplayacak kadar buzun erimesine eşdeğer.

110
Bir günde 8,5 milyar ton buzul eridi - Sayfa 2

Tüm zamanların en yüksek sıcaklığı

Doğu Grönland`da ise tüm zamanların en yüksek sıcaklığı kayıtlara geçti. Güneyden gelen sıcak hava dalgasının etkisiyle termometreler 19, 8 dereceyi gösterdi.

210
Bir günde 8,5 milyar ton buzul eridi - Sayfa 3

Danimarka`nın açıkladığı verilere göre Haziran`dan bu yana Grönland`da 100 milyar tondan fazla buz kütlesi eriyerek yok oldu. Eriyen buzulların okyanus sularına karışması deniz seviyesinin yükselmesine neden oluyor.

310
Bir günde 8,5 milyar ton buzul eridi - Sayfa 4

Deniz seviyesi yükselebilir

2019 yılındaki bir araştırmaya göre Grönland`daki buzul erimesi bu yüzyılın sonuna kadar deniz seviyesinin 5 ile 33 santimetre arasında yükselmesine neden olabilir.

410