Bilecik’teki arkeolojik kazıda 8 bin yıllık evler bulundu

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Arkeoloji Bölümü çalışmasında; Bilecik’te devam eden arkeolojik kurtarma kazı çalışmalarında 8 bin yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen evler bulundu.

Bilecik’teki arkeolojik kazıda 8 bin yıllık evler bulundu - Sayfa 1

Evler yaklaşık 4 metre çapında

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Erkan Fidan, çamur kerpiçten inşa edilen evlerin yaklaşık 4 metre çapında olduğunu ifade ederek, "8 bin yıllık ovalimsi yapının ortasında ve duvarlar boyunca taşlarla desteklenmiş şekilde bulunan ahşap dikme yerleri, evin yapımında ve çatı örgüsünde ahşabın çok yoğun bir şekilde kullanıldığını gösteriyor" dedi.

110
Bilecik’teki arkeolojik kazıda 8 bin yıllık evler bulundu - Sayfa 2

Arkeolojik kurtarma kazı çalışmaları incelendi

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik Müze Müdürlüğü başkanlığında, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Arkeoloji Bölümünün bilimsel danışmanlığında, Bahçelievler Mahallesinde devam eden arkeolojik kurtarma kazı çalışmalarını inceledi.

210
Bilecik’teki arkeolojik kazıda 8 bin yıllık evler bulundu - Sayfa 3

BŞEÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erkan Fidan, yapılan çalışmaların Bilecik’in tarihini 8 bin yıl öncesine taşıdığını belirterek, kazılarda neolitik dönem olarak adlandırılan, insanoğlunun yerleşik hayata geçip, tarım ve hayvancılığa başladığı dönemlere ait izler tespit edildiğini söyledi.

310
Bilecik’teki arkeolojik kazıda 8 bin yıllık evler bulundu - Sayfa 4

Çizi bezemeli kutu parçaları bulundu

Çok fazla sayıda çakmak taşının yanında, dönemin kült eşyaları olan çizi bezemeli kutu parçalarının bulunduğunu kaydeden Fidan şöyle konuştu:

410