22 Eyl 2023 07:59 Son Güncelleme: 22 Eyl 2023 08:06

Belediye başkanının zor anları! Baraj gölünün ortasında 1 saat mahsur kaldı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde baraj suları altında kalan eski yerleşim yeri üzerinde turizm amaçlı yapılan zipline'ın deneme geçişini Belediye Başkanı Eyüp Aytekin yaptı. İlk denemede baraj gölü ortasında mahsur kalan Başkan Aytekin’i vatandaşlar ve zipline görevlileri halat yardımıyla kurtardı.

Belediye başkanının zor anları! Baraj gölünün ortasında 1 saat mahsur kaldı - Resim : 1

Artvin'de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES nedeniyle ilçe sular altında kalmıştı. Yeni ilçe ise hemen barajın üst kotlarında inşa edildi.

18
Belediye başkanının zor anları! Baraj gölünün ortasında 1 saat mahsur kaldı - Resim : 2

Baraj gölünün tamamen dolmasıyla Yusufeli Belediyesi, turizm amaçlı bölgenin tanıtımı için zipline projesinin hayata geçirdi.

28
Belediye başkanının zor anları! Baraj gölünün ortasında 1 saat mahsur kaldı - Resim : 3

Yusufeli Barajı gölünün iki yakası arasına bin 174 metre uzunluğundaki, baraj gölü üzerinde Türkiye’nin en uzun hattında olma özelliğine sahip olan zipline denme geçişi Belediye Başkanı Eyüp Aytekin tarafından yapıldı. Başkan Aytekin, ilk denemesinde zipline üzerinde baraj gölünün ortasında kalınca yardımına zipline görevlileri ve vatandaşlar yetişti.


38
Belediye başkanının zor anları! Baraj gölünün ortasında 1 saat mahsur kaldı - Resim : 4

Bir saat baraj gölü üzerinde kurtarılmayı bekleyen Başkan Aytekin, karaya iner inmez kendisi kurtarmak için halat çeken kalabalığın arasında bulunan 6 yaşındaki Muhammet Turna’ya sarılarak öptü.

48