Bayramda vizesiz Avrupa rotaları revaçta!

Vizesiz seyahat edilebilen Avrupa ülkeleri, Ramazan Bayramı'nda öne çıkıyor.

Bayramda vizesiz Avrupa rotaları revaçta! - Sayfa 1

Türkiye ile vizesiz seyahat anlaşması bulunan Avrupa ülkeleri, Ramazan Bayramı'nda tatil yapmak isteyenler için öne çıkıyor. 9 günlük tatilini yurt dışında geçirmek isteyenler için vizesiz seyahat edebilecekleri 10 Avrupa kentini listeledik. Novi Sad, Sırbistan Sırbistan'ın kuzeyindeki Macar azınlığın yaşadığı Voyvodina bölgesindeki Novi Sad, kent dokusuyla dikkat çekiyor. Tuna nehri kıyısında yer alan Novi Sad, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a 71 kilometre uzaklıkta. Türkiye ile Sırbistan arasında uygulanan vizsesiz seyahat anlaşması doğrultusunda Belgrad'a her gün düzenlenen birden fazla uçuş seferiyle ülkeye giriş yapılabilir. Ardından otobüs veya trenle daha kuzeydeki Novi Sad'a gitmek mümkün. Petrovaradin Kalesi, Voyvodina Müzesi, Matica Gallery ve kent merkezindeki tarihi sokaklar görülmeye değerdir.

110
Bayramda vizesiz Avrupa rotaları revaçta! - Sayfa 2

Lviv, Ukrayna Doğu Avrupa'nın kuzey bölümünde yer alan Ukraya'nın bu Avrupai şehri son dönemde Türkiye'de oldukça popüler. Doğrudan uçuşların gerçekleştiği Lviv'de kendinizi herhangi bir Avrupa kentinde hissetmeniz mümkün. Uzun yıllar Avusturya hakimiyetinde kalan kentin mimarisi de bu etkiyle şekillenmiş durumda. Barok yapılar, parklar ve eğlence hayatı Lviv'i ön plana çıkaran etkenler. Üstelik Türkiye ile Ukrayna arasında varılan anlaşma doğrultusunda iki ülke vatandaşları birbirlerine yönelik seyahatlerini pasaporta gereksinim olmadan sadece kimlik kartlarıyla yapabiliyor.

210
Bayramda vizesiz Avrupa rotaları revaçta! - Sayfa 3

Ohrid, Makedonya Makedonya'nın güneybatısında bulunan Ohrid kendisiyle aynı adı taşıyan gölün kıyısında yer alır. Arnavutluk'a da kıyısı olan Ohrid Gölü, dik dağların ortasında yer alır. Roma döneminden bu yana yerleşimin bulunduğu Ohrid kentiyse farklı kültürlerin izlerini taşıyor. Roma döneminden kalma amfi tiyatro ile Osmanlı ve Makedon mimari eserlerinin bulunduğu kent, gelenekselleşen şiir günleriyle de biliniyor. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel ev örneklerine rastlayabileceğiniz Ohrid'e yakında İstanbul'dan doğrudan uçuşlar da başlayacak. Bunun dışında her gün gerçekleştirilen Üsküp uçuşlarının ardından yaklaşık iki saatlik bir otobüs yolculuğuyla Ohrid'e varmak mümkün. Kentin yakınlarında bulunan Sveti Naum kilisesi ve gölü saran dağlar en az kent merkezi kadar görülmeye değer.

310
Bayramda vizesiz Avrupa rotaları revaçta! - Sayfa 4

Ksamil, Arnavutluk Adriyatik kıyısında Yunanistan sınırında bulunan Ksamil, Arnavutluk'un en önemli doğal zenginliklerinden biri. Son yıllarda tesisleşme hamlesiyle birlikte turistlerin de ilgisini çekmeye başlayan Ksamil'e gelmek için Arnavutluk'un başkenti Tiran'a her gün düzenlenen uçak seferlerinden faydalanabilirsiniz. Türkiye ile Arnavutluk arasında vizesiz seyahat anlaşması bulunduğundan bu ülkeye yapacağınız ziyaretlerinizde geçerli bir pasaporta sahip olmanız yeterli.

410