Başkentte atık ağaçlardan üretilen ahşap figürler parklarda yerini aldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, atık ağaçların kök ve dallarından elde edilen malzemelerle ürettiği ahşap figürleri, kentteki park ve rekreasyon alanlarında sergilemeye başladı.

Başkentte atık ağaçlardan üretilen ahşap figürler parklarda yerini aldı - Sayfa 1

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, ANFA Genel Müdürlüğünce, atık ağaç ve köklerinden üretilen sanat eserleri, Çubuk 1 Barajı, 30 Ağustos Zafer Parkı, Esertepe Parkı

16
Başkentte atık ağaçlardan üretilen ahşap figürler parklarda yerini aldı - Sayfa 2

Çalışma kapsamında, ahşap tren, kuğu, salıncak, at, kelebek, geyik, kaydırak, kitaplık, saksı, palet, köpek, pinokyo ve oturma bankları gibi birçok materyal Ankaralıların beğenisine sunuldu.

26
Başkentte atık ağaçlardan üretilen ahşap figürler parklarda yerini aldı - Sayfa 3

Ahşap oyma sanatını yaşatmaya çalıştıklarını belirten ANFA Genel Müdürlüğü peyzaj personeli Hamit Ertürk, çocukların çevre konusunda duyarlılık kazanabilmesi için bu tür materyallerin önemli olduğunu ifade etti.

36
Başkentte atık ağaçlardan üretilen ahşap figürler parklarda yerini aldı - Sayfa 4

"Maliyeti yok tasarruf bile sağlıyoruz"

Ertürk, ağaçlardan tasarladıkları objeler hakkında şu bilgileri paylaştı: "Budama alanlarından ve ağaçların gençleşmesi için yaptığımız budama işlemlerinden elde ettiğimiz fazlalıkları kullanıyoruz. Kurumuş ve budanmış ağaçlardan ne çıkarabilirsek ona bakıyoruz. Bu ağaç artıklarını geri dönüşüm amacıyla işliyoruz ve kamusal alanlara hizmet olarak sunmaya çalışıyoruz. Çocukların plastikte değil de ahşapta kayması için yüzde yüz doğal ahşaptan üretiyoruz. Çubuk Barajı`nda minyatür çalışmalarımız da var. Bu çalışmalarla yüzde 90 geri dönüşüm sağlıyoruz ve atık malzemeleri kullandığımız için de bize fazla maliyeti yok. Aksine tasarruf bile sağlıyoruz."

46