'Barış Pınarı Harekatı'nda 3'üncü gün

Suriye’de Fırat’ın doğusundaki terör örgütü PKK/YPG hedeflerine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın planlandığı şekilde sürdüğü belirtildi. Milli Savunma Bakanlığı, “Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca karadan ve havadan başarıyla sürdürüldü. Tespit edilen hedefler Hava Kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları tarafından ateş altına alındı. Harekât planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor” açıklamasını yaparken harekat kapsamında şu ana kadar 399 terörist öldürüldü.

'Barış Pınarı Harekatı'nda 3'üncü gün - Sayfa 1

Suriye’de Fırat’ın doğusunda 9 Ekim’de terör örgütü PKK’nin Suriye kolu YPG’ye karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı, üçüncü gününde de Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad ile Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn arasındaki bölgede yoğunlaştı. Tel Abyad’ın doğusu ile Resulayn’ın batısı arasında kalan alanda 15 köyde TSK unsurları kontrolü sağladı. Harekatın üçüncü gününde de Türk F-16’ları Tel Abyad ve Resulayn’da belirlenen terör örgütü YPG hedeflerini vururken kara birlikleri her iki kentin doğu ve batı kesimlerinde kent merkezlerini kuşatacak şekilde kırsal bölgelerde operasyonlarını sürdürdü.

116
'Barış Pınarı Harekatı'nda 3'üncü gün - Sayfa 2

‘PLANLADIĞIMIZ GİBİ SÜRÜYOR'

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla Barış Pınarı Harekatı ile ilgili toplantı yaptı. Harekât sahasından eşzamanlı olarak gelen görüntülerin eşliğinde yapılan toplantının ardından konuşan Bakan Akar, “Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler, Keldaniler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz. Başladığımız faaliyeti inşallah alnımızın akıyla başarıyla tamamlayacağız. Harekât planladığımız gibi devam ediyor” dedi.

Akar, önceki gece ABD, İngiltere ve Fransa Savunma Bakanları’yla Barış Pınarı Operasyonu hakkında telefonda görüştü.

216
'Barış Pınarı Harekatı'nda 3'üncü gün - Sayfa 3

9 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Havadan ve karadan dün ateş altına alınan Tel Abyad, Resulayn ve Kamışlı bölgesindeki teröristlerin dün roket ve havan ile düzenlediği saldırılarda, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 2 yurttaş hayatını kaybetti. Dün de saldırılar sonucu, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1 anne ile 2 kızı, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 2 çocuk ve Akçakoca ilçesinde ise 1’i bebek, diğeri memur 2 sivil hayatını kaybetmişti. Saldırılarda toplam 85 kişi de yaralandı.

316
'Barış Pınarı Harekatı'nda 3'üncü gün - Sayfa 4

MSB: 399 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, " MSB: Fırat’ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı kapsamında etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 399 oldu" denildi.

416