Ayasofya'nın sırları: Viking imzası, Nuh'un gemisinden bir parça, gözyaşıyla delinen sütun…

Ayasofya'ya yeniden kazandırılan cami statüsü, 537 yılında inşa edilen Ayasofya'nın sırlarını ve içerisinde barındırdığı birçok gizemi de bir kez daha gündeme getirdi. Bugüne kadar dünyanın dört bir köşesinden pek çok ziyaretçiyi ağırlayan Ayasofya'nın tarihi ve içerisinde barındırdığı gizemlerle de dikkat çekiyor. İşte Viking imzasından Nuh'un gemisine, Hazreti Meryem'in gözyaşıyla delindiği düşünülen sütundan kapılardaki tılsıma kadar Ayasofya Camii'nin sırları…

Ayasofya'nın sırları: Viking imzası, Nuh'un gemisinden bir parça, gözyaşıyla delinen sütun… - Sayfa 1

Ayasofya Camii’nin 86 yıllık aranın ardından yeniden ibadete açılması, milattan sonra 537 yılında inşa edilen yapı ile ilgili pek çok gizemi de tekrar gün yüzüne çıkarttı.

Bugüne dek dünyanın dört bir yanından milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Ayasofya, insanlar tarafından pek bilinmeyen birtakım sırları da tarihi duvarlarının içerisinde barındırmaya devam ediyor.

114
Ayasofya'nın sırları: Viking imzası, Nuh'un gemisinden bir parça, gözyaşıyla delinen sütun… - Sayfa 2

VİKİNG İMZASI: “HALVDAN BURADAYDI”

Yaklaşık bin yıl önce Avrupa’nın kuzeyinde yaşayan Vikingler, kendi kıyılarının ötesindeki dünyaları keşfetme arzularıyla biliniyorlardı. 9. yüzyılda İstanbul’u da ziyaret eden bir Viking’in Ayasofya’nın mermerine işlediği yazı, bugün hâlen mevcudiyetini korumaya devam ediyor.

İstanbul’dan etkilenen ve buraya “Dev Şehir” anlamına gelen Miklagard ismini veren Vikinglerin komutanı Halvdan, Ayasofya’nın içerisine ise eski Viking dilinde “Halvdan buradaydı” sözünü kazıdı. İnsanların belki dikkat etmeden yanından geçip gittikleri bu yazı, Ayasofya’nın ikinci katında merdiveni takip eden mermer korkuluğun üzerinde yer alıyor.

214
Ayasofya'nın sırları: Viking imzası, Nuh'un gemisinden bir parça, gözyaşıyla delinen sütun… - Sayfa 3

HAZRETİ İSA’NIN KUTSAL EMANETLERİ

Ayasofya’yla ilgili bir diğer gizem ise Hazreti İsa’nın çarmıha gerildiği haç ve çivilerin, yapı içerisindeki gizli bir bölmede saklanmaya devam edildiği yönünde.

Hazreti İsa’nın kutsal emanetlerinin Kudüs’ten İstanbul’a getirilerek Ayasofya’da gizlenerek Haçlı Seferleri’nde yaşanan yağmalardan korunmaya çalışıldığına inanılıyor.

314
Ayasofya'nın sırları: Viking imzası, Nuh'un gemisinden bir parça, gözyaşıyla delinen sütun… - Sayfa 4

İSLAMİ MOTİFLER

İstanbul’un 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesinin ardından camiye çevrilen Ayasofya’nın içerisine pek çok İslami motif eklendi.

414