Aşk, ağrı duyarlılığını azaltıyor

Avusturya’nın Tirol eyaletinde bilim insanları ağrı kesici kullanımına gerek olmadığını bu duruma alternatif ilginç bir yöntem olduğunu açıkladılar.

Aşk, ağrı duyarlılığını azaltıyor - Sayfa 1

Avusturya'nın Tirol eyaletindeki bilim insanlarına göre, 'İyi bir eş ağrı kesici gibi davranıyor.' Bilim insanları bu sonuca yaptıkları bir takım araştırmaların sonucunda varıyorlar. İşte yapılan araştırmaların ayrıntıları…

14
Aşk, ağrı duyarlılığını azaltıyor - Sayfa 2

Araştırmaya katılan bir grup gönüllünün acı verici faaliyetlere verilen tepkileri araştırıldı. Çalışmaya sevgili olan ve evli olan çiftler katıldı.

24
Aşk, ağrı duyarlılığını azaltıyor - Sayfa 3

Eşin varlığı, göz teması gibi durumlar rahatlatıyor Acı verici laboratuar testinde gönüllülerin parmağına on saniye boyunca birkaç kilo ağırlık bastırıldı. Çalışmada, katılımcıların, eşleri odadayken, ağrıya tahhammül edebildikleri gözlendi. Çalışmanın başında yer alan Profesör Stefan Duschek yaptığı açıklamada şöyle konuşuyor:

34
Aşk, ağrı duyarlılığını azaltıyor - Sayfa 4

'Kişinin acıya en yüksek tolerans eşiği eşinin yanında olduğu zamandı. Yapılan teste göre algılanan acıda azalma olduğu ortaya çıktı. Pozitif bir hormon dengesi üretimi ile fiziksel bir reaksiyonun kaygısız, güvenli ve stressiz bir ortama dönüşebileceğini gördük.'

44