Asırlık lisedeki müze eserleriyle tarihe ışık tutuyor

Türkiye'nin en eski eğitim kurumlarından Erzurum Lisesi'nde oluşturulan "Eğitim ve Tarih Müzesi", öğrencileri tarihi yolculuğa çıkarıyor. Foto galeri haberlerimizde.

Asırlık lisedeki müze eserleriyle tarihe ışık tutuyor - Sayfa 1

Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından 1889`da kurulan ve 50 binden fazla mezun veren Erzurum Lisesi`nde, eğitime verilen katkının yanında bilim ve tarihe de ışık tutacak çalışmalar yapılıyor.

113
Asırlık lisedeki müze eserleriyle tarihe ışık tutuyor - Sayfa 2

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz`un gözetiminde okul bünyesinde 2 yıl önce kurulan müze, ülke tarihi ve Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait sergilenen birbirinden önemli eserleriyle geçmişe yolculuk yaptırıyor.

213
Asırlık lisedeki müze eserleriyle tarihe ışık tutuyor - Sayfa 3

Dönemin okul yöneticisine ait masa ve öğrenci sıralarının yanı sıra halı, kilim, ev eşyaları, gaz lambaları, silah ve kılıçlar, ders araç ve gereçleri ile çeşitli süs eşyalarının da yer aldığı müzede, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün Erzurum ziyaretleri ve Milli Mücadele döneminde çekilen fotoğraflarının olduğu bir bölüm de bulunuyor.

313
Asırlık lisedeki müze eserleriyle tarihe ışık tutuyor - Sayfa 4

Fuat Sezgin ve Ahmet Hamdi Tanpınar`a ait eserler de bulunuyor

Müzede, Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle, 2019 yılının ithaf edildiği Prof. Dr. Fuat Sezgin`in öğrencilik yıllarına ait künye defteri ile Türk edebiyatının önemli yazar ve şairlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar`ın edebiyat öğretmenliği yaptığı döneme ait sicil defteri de yer alıyor.

413