Arı sütünün gramı 700, kilosu 7 bin lira! Dünyanın en kalitelisi Türkiye'de üretildi

Ordu’da aile bütçesine katkıda bulunmak için arı sütü üretimi gerçekleştiren kadın çiftçiler zoru başardı. Kadın çiftçiler, temel kalite parametresi en az 1,4 değere sahip olan arı sütünde büyük bir başarı elde ederek temel kalite parametresi 2,1 olan dünyanın en kaliteli arı sütü üretimini gerçekleştirdiler.

Arı sütünün gramı 700, kilosu 7 bin lira! Dünyanın en kalitelisi Türkiye'de üretildi - Sayfa 1

Dünyanın en pahalı sütleri arasında yer alan arı sütü üretimini teşvik etmek amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Mayıs ayında ‘Önder Kadın Çiftçiler Yetiştirmeye Yönelik Arı Sütü Eğitimi Projesi’ başlatıldı. 

19
Arı sütünün gramı 700, kilosu 7 bin lira! Dünyanın en kalitelisi Türkiye'de üretildi - Sayfa 2

 Proje kapsamında arı sütü üretimi ile ilgili eğitim alan kadın çiftçiler, eğitim sonrası kilosu kalitesine göre 5-7 bin lira arasında değişen arı sütü üretmek için değişik ilçelerde çalışmaya başladılar.

29
Arı sütünün gramı 700, kilosu 7 bin lira! Dünyanın en kalitelisi Türkiye'de üretildi - Sayfa 3

Dünyanın en kaliteli arı sütü Ordu'da

Yaklaşık 5 aylık süre zarfında çalışmalarını sürdüren kadın çiftçiler, yapılan analizler sonucunda arı sütünün fiyatının belirlenmesinde temel kalite parametresi olan ve en az 1,4 değere sahip olması gereken arı sütünde müthiş bir başarıya imza attılar. Yapılan ölçümlerde çiftçilerin ürettiği arı sütü temel kalite parametresi 2,1 olarak belirlendi.

39
Arı sütünün gramı 700, kilosu 7 bin lira! Dünyanın en kalitelisi Türkiye'de üretildi - Sayfa 4

Kadın çiftçileri ağırlayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, kadın çiftçilerin arı sütüyle tüm dünyaya örnek olacak bir çalışma ortaya koyduklarını ifade etti. Güler, “Kadın çiftçilerimiz büyük bir başarıya imza attılar. 

49