Ardahan’da "bir günlükler"in kar yağışını andıran "ölüm uçuşu" devam ediyor

Ardahan’da Kura Nehri kıyısında "bir günlükler" olarak bilinen yüz binlerce beyaz kelebeğin her yıl tekrarlanan ve adeta kar yağışını anımsatan "ölüm uçuşu" görsel şölene dönüştü.

Ardahan’da "bir günlükler"in kar yağışını andıran "ölüm uçuşu" devam ediyor - Sayfa 1

'BİR GÜNLÜKLER' Kentte çoğunlukla Kura Nehri kıyısında toplanan ve bir gün süren kısa ömürleri yüzünden "bir günlükler" ya da "Mayıs sineği" olarak da adlandırılan beyaz renkli kelebekler, özellikle havanın kararmasıyla Ardahan Köprüsü ile Ardahan Kalesi’nin alt kısmındaki aydınlatma lambalarının etrafını sarmaya başlıyor.

113
Ardahan’da "bir günlükler"in kar yağışını andıran "ölüm uçuşu" devam ediyor - Sayfa 2

'ÖLÜM UÇUŞU' Gece saatlerine kadar toplanmayı sürdüren kelebeklerin sayısı dakikalar içinde yüz binlere ulaşıyor. Nehrin yüzeyinden köprüye doğru adeta kar yağışı gibi sürü halinde gelen kelebekler, köprü üstünde topluca yaklaşık yarım saat uçtuktan sonra ölüm uçuşuyla hayatını noktalıyor.

213
Ardahan’da "bir günlükler"in kar yağışını andıran "ölüm uçuşu" devam ediyor - Sayfa 3

Kelebeklerin yaklaşık bir hafta önce başlayan ve her gün artarak devam eden ölüm uçuşları, bugün yüz binlerce kelebeğin bir araya gelip uçuşmasıyla adeta görsel şölene dönüştü. Adeta lapa lapa kar yağışını andıran kelebekleri izlemeye gelenler, bu anı kaydetmek için yoğun mücadele verdi.

313
Ardahan’da "bir günlükler"in kar yağışını andıran "ölüm uçuşu" devam ediyor - Sayfa 4

'ADETA KAR YAĞIŞI GİBİ' Bazı vatandaşlar ise zaman zaman üzerlerine gelen yoğun kelebek sürüsünden korunmaya çalıştı. Vatandaşlardan Tuncay Öztürk, kelebeklerin oluşturduğu manzaradan çok etkilendiğini belirterek, "Çok büyüleyici bir durum, ilk kez gördüm. Bugün özellikle kelebekleri izlemeye geldik adeta kar yağışı gibi.

413