Aralıksız 11 gün uçan kuş kıtalar aştı! 12 bin kilometreyle dünya rekoru kırdı

Alaska'dan 11 günde Yeni Zelanda'ya uçan bir kıyı çamur çulluğu hiç durmadan 12 bin kilometreden fazla mesafe kat ederek dünya rekoru kırdı. Foto galerimizde..!

Aralıksız 11 gün uçan kuş kıtalar aştı! 12 bin kilometreyle dünya rekoru kırdı - Sayfa 1

Kuş bilimciler, bu hayvanların bir savaş uçağının aerodinamiğine sahip olduğunu ve uçuş sırasında yüklerini hafifletebilmek için iç organlarını küçültebildiğini söylüyor. Bacaklarına takılan renkli halkalar nedeniyle 4BBRW (Blue-mavi, Blue, Red-kırmızı, White-beyaz) adı verilen erkek kuş, gövdesine takılan beş gramlık bir vericiyle uydudan izlendi.

111
Aralıksız 11 gün uçan kuş kıtalar aştı! 12 bin kilometreyle dünya rekoru kırdı - Sayfa 2

Guardian gazetesinin haberine göre 4BBRW, üç kuşla birlikte 16 Eylül'de Alaska'dan yola çıktı. Sadece bu kuşa verici takıldı. Kuşlar, güney istikametinde ilerleyip Aleut Adaları'nı geçerek Büyük Okyanus'a yöneldi. Kuşları Avustralya'ya doğru sürükleyen doğu rüzgarları nedeniyle yolculuğun uzadığı düşünülüyor.

211
Aralıksız 11 gün uçan kuş kıtalar aştı! 12 bin kilometreyle dünya rekoru kırdı - Sayfa 3

Uydu verilerine göre 11 gün sonra Auckland'deki bir koya inen 4BBRW kodlu kuş, 12.854 kilometrelik yol kat etti. Fakat uzmanlar hata payını düşerek gerçek uçuş mesafesini 12.200 kilometre olarak hesapladı. Daha önce kayıtlara geçen en uzun aralıksız uçuş rekoru 2007'de 11.680 kilometre yol kat eden 'E7' adlı başka bir kıyı çamur çulluğuna aitti.

311
Aralıksız 11 gün uçan kuş kıtalar aştı! 12 bin kilometreyle dünya rekoru kırdı - Sayfa 4

"Sanki yanlarında harita taşıyorlar"

Kuşların göçlerini izleyen Global Flyway Network adlı bilim insanları grubundan Dr. Jesse Conklin, "Dünyanın neresinde olduklarını bilme yetenekleri var gibi görünüyorlar. Tam açıklayamıyoruz ama sanki yanlarında harita taşıyorlar" dedi.

411