Antalya’nın 'çaldır kapat' muhtarı

Antalya’nın 'çaldır kapat' muhtarı

Antalya’nın 'çaldır kapat' muhtarı - Sayfa 1

Antalya’da bir muhtar, bilişim çağında mahalle sakinlerine mobil uygulamalar aracılığıyla hizmet götürüyor. Uluçay, hizmetlerinin çeşitliliğini bastırdığı bir kartvizitle de renklendirdi.

19
Antalya’nın 'çaldır kapat' muhtarı - Sayfa 2

Muratpaşa ilçesi Doğuyaka Mahallesi Muhtarı 62 yaşındaki Kemalettin Uluçay, yıllarca yaptığı şehiriçi otobüs esnaflığının ardından 9 yıl önce yaşadığı mahallesine muhtar olmaya karar verdi. Vatandaşın takdiri ile iki dönemdir muhtarlık görevini yürüten Uluçay, aynı zamanda işletmesini yaptığı tüp ve su bayisine açtığı muhtarlık ofisinde mahalle sakinlerine 24 saat hizmet etmeye çalışıyor.

29
Antalya’nın 'çaldır kapat' muhtarı - Sayfa 3

Alışılmışın dışında evrak işlemlerinden ücret almayan, hafta sonu çalışan, 24 saat telefonla ulaşılabilen muhtar Uluçay, bununla da yetinmedi 10’un üzerindeki vaat ettiği hizmeti kartvizitinin üzerine yazdırdı. İletişim çağında mobil uygulamaları da başarıyla kullanan muhtar Uluçay’ın kartvizitinde, ‘Mobil muhtarlık hizmetinize girmiştir, Alo Muhtar’ ’Telefonu çaldır kapat kontörün yoksa muhtar arar’,’ Evinizde elektriğinizde, suyunuzda, doğalgazınızda sorun varsa muhtarı arayınız’

39
Antalya’nın 'çaldır kapat' muhtarı - Sayfa 4

’Cenazeniz varsa muhtarı arayınız’,’ Başınız ağrırsa gripin gönderirim’, ’Cumartesi pazar günleri açığız’ ’Cenaze, imam, sınırsız evraklarınız evlere teslim edilir’,’İkametgah ve nüfus cüzdanı talep belgesi ücretsizdir’ yazıyor. Mobil uygulamaların yanında Kemalettin Uluçay, ofise gelenlerin de isteklerini alıyor. Uluçay’a, sosyal paylaşım siteleri üzerinden de rahatlıkla ulaşanlar, sorunların çözümü noktasında cevap alabiliyor. Bu hizmetleriyle Uluçay’a çevresinde mobil veya dijital muhtar diye hitap edilmeye başlandı. Kemalettin Uluçay, yaklaşık 10 bin nüfusu bulunan Muratpaşa ilçesinin Doğuyaka Mahalle Muhtarı olduğunu kaydetti. Belediye ile vatandaş arasında köprü olduklarının altını çizen Uluçay, mahalle sakinleri adına yaptığı hiçbir evrak ve işlem için ücret talep etmediğini vurguladı.

49