Antalya'daki Perge Antik Kenti eski ihtişamına kavuşuyor

Anadolu'daki en düzenli Roma dönemi kentleri arasında yer alan ve restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğü Perge Antik Kenti'nin eski görüntüsüne için yapılan çalışmalarda 100'ün üzerinde sütun ayağa kaldırıldı.

Antalya'daki Perge Antik Kenti eski ihtişamına kavuşuyor - Sayfa 1

Geçmişi Milattan Önce 5 bin yılına dayanan ve Pamfilya bölgesine bir dönem başkentlik yapan Antalya`nın Aksu ilçesindeki antik kentte, 75 yıldır kesintisiz kazı çalışması yapılıyor.

120
Antalya'daki Perge Antik Kenti eski ihtişamına kavuşuyor - Sayfa 2

Kazılarda çıkarılan çok sayıda heykel, sergilendiği Antalya Müzesi`ne dünyanın en zengin Roma Dönemi heykel müzelerinden biri olma özelliğini kazandırdı.

220
Antalya'daki Perge Antik Kenti eski ihtişamına kavuşuyor - Sayfa 3

Kentin simgesi iki yuvarlak kule, sur duvarları ile eşine ender rastlanan sütunlu cadde, su kanalı, mozaikleri, stadyum ve tiyatrosuyla ziyaretçilerine başka bir dünyanın kapılarını açan Perge`nin eski ihtişamına kavuşması için çalışmalar sürdürülüyor.

320
Antalya'daki Perge Antik Kenti eski ihtişamına kavuşuyor - Sayfa 4

Antalya Valiliğinin 2018`i "Perge Yılı" ilan etmesi üzerine Antalya Tanıtım Vakfı ile ortaklaşa hayata geçirilen "Bir Sütun da Sen Dik" kampanyası kapsamında zamanla yıkılan, yıpranan sütunların ayağa kaldırılması hızlandırıldı.

420