Antalya'da ürküten keşif! Antik Kent'te, kurşun kabın içinden 'kara büyü' çıktı

Antalya Demre'de bulunan Myra Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında kurşun kapta ve bronz telle bağlanmış ‘kara büyü' cismi bulundu. Şaşırtıcı kurşun bir obje.

Antalya'da ürküten keşif! Antik Kent'te, kurşun kabın içinden 'kara büyü' çıktı - Sayfa 1

Demre ilçesindeki Myra Antik Kenti ve limanı Andriake'deki kazı çalışmalarını yürüten Kazı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik, 2019 kazılarında heyecan verici ve şaşırtıcı kurşun bir obje bulduklarını açıkladı.

112
Antalya'da ürküten keşif! Antik Kent'te, kurşun kabın içinden 'kara büyü' çıktı - Sayfa 2

Ebediyen açılmamak üzere yapılmış

Anadolu'da yapılan kazı çalışmalarında büyü ve tılsımla ilgili bazı bulguların ortaya çıktığını ancak Myra Andriake'de bulunan kurşun kabın benzerinin olmadığını belirten Prof. Dr. Çevik, "5.5 santim çapındaki kurşun kabın içinde, yine kurşundan bir zarf saklanmış. Bu kurşun kap, dört yerinden delinerek bronz telle sıkıca dikilmiş."

212
Antalya'da ürküten keşif! Antik Kent'te, kurşun kabın içinden 'kara büyü' çıktı - Sayfa 3

Zarar göreceği için açamadığımız bu kap, kurşundan yapılmış olması nedeniyle 'x' ışınlarını da geçirmiyor. Bu nedenle içi henüz görülemiyor. Yapısından dolayı ebediyen açılmamak üzere yapıldığı anlaşılan bu objenin olasılıkla tehlikeli bir kara büyü sakladığını, kurşun zarfın görünmeyen iç yüzünde ise bir yazı olması gerektiğini düşünüyoruz."

312
Antalya'da ürküten keşif! Antik Kent'te, kurşun kabın içinden 'kara büyü' çıktı - Sayfa 4

"Kurşun olduğu için içini açamıyoruz, yandan kırık bir yeri var, oradan içini görüyoruz. İçinde kurşundan bir zarf yapmışlar, sanki bir büyü gibi, dışarıya çıkmasın diye kurşunla sarmışlar, bronz telle bağlamışlar. İçini açmayacağız, kurşun dağılır ve bir daha toplayamayız, tahrip edebiliriz. Bu yüzden hiç dokunmadan onu anlamamız gerekiyor. Tabii ne olduğunu öğreneceğiz."

412