Almanya ve Fransa’dan 6 milyar Euro’luk yatırım

250 MİLYAR EURO’YA ULAŞACAK

Almanya ve Fransa’dan 6 milyar Euro’luk yatırım - Sayfa 1

Avrupa’da elektrikli arabalara yönelik batarya hücrelerinin üretimi için Fransa ve Almanya ortak hareket edecek ve 5-6 milyar Euro’luk yatırım yapacak.

16
Almanya ve Fransa’dan 6 milyar Euro’luk yatırım - Sayfa 2

ALMANYA Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, elektrikli arabaların batarya hücrelerinin Avrupa’da üretimine yönelik ortak projenin detaylarını Paris’te kamuoyuna duyurdu. Projeye göre, 1 milyar 200 milyon Euro’luk kamu destekleri dahil 5-6 milyar Euro arasında yatırım yapılacak. İlk başta Fransa’da 200 kişiyi istihdam edecek bir pilot tesis kurulacak. Daha sonra Almanya ve Fransa’da her biri bin 500 kişiyi istihdam edecek batarya üretim tesisleri faaliyete geçecek.

26
Almanya ve Fransa’dan 6 milyar Euro’luk yatırım - Sayfa 3

‘MADE IN EUROPE’ OLACAK

36
Almanya ve Fransa’dan 6 milyar Euro’luk yatırım - Sayfa 4

Almanya’da geri dönüşümden madenlerin işlenmesine kadar büyük ölçekli batarya hücrelerinin üretimi uzun zamandır kamuoyunda tartışılıyordu. Fransız Bakan Le Maire, projeye en fazla 1 milyar 200 milyon Euro’luk kamu desteği sağlanacağını belirterek, Fransa, Belçika, Avusturya, Finlandiya ve Polonya gibi diğer Avrupa Birliği ülkelerinin de projede yer almak için istekli olduklarını bildirdi. Le Maire, söz konusu proje konusunda, “Bu, Avrupa bir araya geldiği zaman neler yapabileceğinin bir örneği olacak” ifadelerini kullandı. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier de projeye ilginin çok büyük olduğunu belirterek, Avrupa’nın büyük otomobil şirketleri dahil 35 şirketin projede yer almak için söz verdiklerini kaydetti. Altmaier, üretilecek bataryaların ‘Made in Europe’ damgasıyla ihraç edileceğine de işaret etti.

46