Alexandria Troas'taki 9'uncu dönem kazıları sürüyor.

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde denize yakın bir bölgede yer alan Alexandria Troas'taki 9'uncu dönem kazılarında görevli mimar, restoratör, arkeolog ve antropologlar ile su altı araştırmacılarından oluşan yaklaşık 30 kişilik ekip çalışmalarını sürdürüyor.

Alexandria Troas'taki 9'uncu dönem kazıları sürüyor. - Sayfa 1

Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyü civarında denize yakın bir bölgede bulunan Alexandria Troas Antik Kenti kazılarında uzmanlar, "forum" alanındaki yapıların mimari detaylarını ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

110
Alexandria Troas'taki 9'uncu dönem kazıları sürüyor. - Sayfa 2

Dönemin en önemli granit ocaklarının bulunduğu antik Yunan kenti Alexandria Troas'ta temmuz ayı başında başlayan 9'uncu dönem kazılara mimar, restoratör, arkeolog ve antropologlar ile su altı araştırmacılarından oluşan yaklaşık 30 kişilik ekip katılıyor.

210
Alexandria Troas'taki 9'uncu dönem kazıları sürüyor. - Sayfa 3

Çizilen plana göre 390 hektarlık alanı kaplayan ve Anadolu'nun en büyük antik kentlerinden biri olduğu belirtilen Alexandria Troas'ta, 8 kilometre uzunluğundaki sur duvarları da görülebiliyor.

310
Alexandria Troas'taki 9'uncu dönem kazıları sürüyor. - Sayfa 4

Kazı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Öztepe, yaptığı açıklamada kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ana sponsor İÇDAŞ'ın destekleriyle devam ettiğini söyledi.

410