46 yıldır özenle korunuyor: Osmanlı mirası Safranbolu

Türkiye'deki yaklaşık 50 bin kültür ve tabiat varlığının 1125'ini bünyesinde barındıran, 12 Haziran 1975'te alınan kararla "Tarihsel ve Doğal Sit Alanı" ilan edilen ve kent ölçeğinde korunmaya başlanan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, dünyanın "en iyi korunan ilk 20 kenti" arasında yer alıyor.

46 yıldır özenle korunuyor: Osmanlı mirası Safranbolu - Sayfa 1

Karabük'ün Safronbolu ilçesinde 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında inşa edilen aralarında Osmanlı mimarısı konak, han, hamam, cami, çeşme ve köprülerin de bulunduğu tarihi-kültürel yapılar, 46 yıl önce alınan ''koruma'' kararıyla aslına uygun yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılıyor.

113
46 yıldır özenle korunuyor: Osmanlı mirası Safranbolu - Sayfa 2

Türkiye'deki korunması gereken yaklaşık 50 bin kültür ve tabiat varlığının 1125'ini bünyesinde barındıran Safranbolu, 8 Ekim 1976'da Kültür Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından ''Tarihsel ve Doğal Sit Alanı''  ilan edildi.

213
46 yıldır özenle korunuyor: Osmanlı mirası Safranbolu - Sayfa 3

Bu sayede akademik çevrelerin ilgisini çeken ilçe, 1977 yılında 14. Antalya Film Festivali En İyi Kısa Metrajlı Film Dalında Altın Portakal Ödülü alan, Süha Arın'ın yönetmenliğini yaptığı ''Safranbolu'da Zaman'' belgesel filmiyle daha çok gündeme geldi.

313
46 yıldır özenle korunuyor: Osmanlı mirası Safranbolu - Sayfa 4

UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ'NE ALINDI

Tarihi ilçe, UNESCO'nun da dikkatini çekerek 17 Aralık 1994'de UNESCO Dünya Miras Listesi, ne alındı.

Adının başına "dünya mirası" unvanının eklenmesiyle adeta kimlik değiştiren Safranbolu'da, Türk kent kültürünün en önemli yapı taşları olan ve zamanla terk edilen tarihi konaklara işlev kazandırıldı, bozulan Arnavut kaldırımları yeniden yapıldı, anıtsal eserler restore edildi ve kaybolmak üzere olan el sanatları canlandırıldı.

413