41 çeşit baharatla hazırlanıyor, tüm hastalıklara şifa oluyor

Hafsa Sultan'ın çare bulunamayan hastalığına şifa olan mesir macununun...

41 çeşit baharatla hazırlanıyor, tüm hastalıklara şifa oluyor - Sayfa 1

Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi Hafsa Sultan'ın çare bulunamayan hastalığına şifa olan mesir macununun, coğrafi işaretle koruma altına alındıktan sonra yurt dışı pazarında daha fazla ilgi görmesi bekleniyor.

115
41 çeşit baharatla hazırlanıyor, tüm hastalıklara şifa oluyor - Sayfa 2

Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve 2. Selim gibi pek çok padişahın şehzadelik dönemini geçirmesi nedeniyle "Şehzadeler Şehri" olarak anılan Manisa, UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras Listesi'ne alınan ve bu yıl 479. kez gerçekleştirilecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'ne hazırlanıyor.

215
41 çeşit baharatla hazırlanıyor, tüm hastalıklara şifa oluyor - Sayfa 3

28 Nisan'daki saçım töreniyle festival coşkusunun zirveye çıkacağı kentte, hummalı bir çalışma var. Festival için meydanlar, caddeler ve sokaklar süslendi, üretim atölyelerinde de 6 ton macun hazırlandı.

315
41 çeşit baharatla hazırlanıyor, tüm hastalıklara şifa oluyor - Sayfa 4

Mesir macunu, yaklaşık 500 yıl önce Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ın çare bulunamayan hastalığına şifa olan bitki ve baharat karışımından oluşuyor. Şifa kaynağı macun, sağlığına kavuşan Hafsa Sultan'ın isteği üzerine o dönemden bu yana halka dağıtılıyor.

415