40 yaş üstü her iki kişiden biri hipertansiyon hastası

40 yaş üstü her iki kişiden biri hipertansiyon hastası

40 yaş üstü her iki kişiden biri hipertansiyon hastası - Sayfa 1

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre hipertansiyondan hayatını kaybedenlerin sayısı 2020 yılı itibariyle 23.4 milyon olacak. Türkiye'de yapılan son araştırmalara göre 40 yaşın üzerindeki her 2 kişiden biri hipertansiyon hastası. Prof. Kerim Güler hastalığın tanısının Türkiye'de geç konulduğunu söyleyerek, "Tanı konulduğunda hipertansiyon nedeniyle hastanın kalbi büyümüş ve vücudundaki tüm damarlar etkilenmiş oluyor" diyor.

15
40 yaş üstü her iki kişiden biri hipertansiyon hastası - Sayfa 2

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, hipertansiyon nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2020 yılı itibariyle 23.4 milyona yükselecek. Yapılan son araştırmalar ise Türkiye’de 40 yaşın üzerindeki her 2 kişiden 1’inin yani 15 milyon kişinin hipertansiyon hastası olduğunu gösteriyor. Kilo yatkınlığı nedeniyle kadınlarında hipertansiyon daha fazla görülüyor.

25
40 yaş üstü her iki kişiden biri hipertansiyon hastası - Sayfa 3

“Türkiye’de hipertansiyon konusunda yapılan tüm farkındalık çalışmalarına ve alınan tüm önlemlere rağmen, tedavi gören hastaların ancak 54’ünde istenen tansiyon değerine ulaşabildik. Hipertansiyon hastalarının yaklaşık yarısı, hipertansiyonun organlara vereceği zararı bile bile yaşamını aynı şekilde sürdürüyor. Hastalığın tanısı maalesef ülkemizde geç konuluyor. Tanı konulduğu anda hipertansiyon hastanın kalbi halihazırda büyümüş ve vücudundaki tüm damarlar etkilenmiş oluyor” dedi. Yaşam değişikliği olmadan hipertansiyonun tedavi edilemeyeceğini de dile getiren Prof. Dr. Güler şöyle konuştu:

35
40 yaş üstü her iki kişiden biri hipertansiyon hastası - Sayfa 4

“Ben istediğimi yerim, hareket etmem ama ilacımı alırım’ şeklindeki düşünceler son derece yanlış. Halk arasında sadece sarımsak, limon gibi ürünlerden medet umarak tansiyon tedavi edilemez. Türk toplumu olarak dünyada tuz tüketiminde birinci sıradayız."

45