38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı

Tüm Fuarcılık Yapım AŞ (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen "38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı" açıldı. Fuar, bu yıl "Edebiyatımızda 50 Kuşağı" ana temasıyla gerçekleşiyor.

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı - Sayfa 1

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece'de düzenlenen fuarın açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhuriyet'in kuruluşunun 96. yılını kutlayarak, Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve rahmetle andığını belirtti.

112
38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı - Sayfa 2

"FUAR ÖNEMLİ BİR ZEMİN TEŞKİL EDİYOR"

Ersoy, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın, Türkiye'nin yayımcılık sektöründe büyük bir öneme sahip olduğuna işaret ederek, "Ülkemizdeki yüzbinlerce okura, yazarlarla ve eserleriyle buluşmaları için fırsat sunan bu fuar, dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok yayınevi ve telif ajansı temsilcilerini de bir araya getirmektedir. Aynı zamanda, yayımcılık alanındaki profesyonel ve ticari faaliyetler için önemli bir zemin teşkil etmesiyle de ülkemiz yayımcılarının uluslararası alandaki iş birliklerini geliştirmelerine ve sektörün daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasına destek olmaktadır." diye konuştu.

212
38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı - Sayfa 3

Fuara bu yıl yerli ve yabancı 800'ün üzerinde yayınevi ile sivil toplum kuruluşunun katılmasının Türkiye'nin kültür, sanat ve edebiyat alanında katettiği mesafenin büyüklüğünü gösterdiğini vurgulayan Ersoy, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak, Türk yayıncılar ile yabancı yayınevlerini bir araya getirmekte ve ülkemizdeki uluslararası fuarların etkinliğinin artmasına katkıda bulunmaktayız. Bu çerçevede, Avusturya, İtalya, Kuzey Makedonya, İran, Meksika, Gürcistan, Ürdün ve Rusya'dan Bakanlığımızca davet edilen ve her biri ülkelerinin önde gelen yayınevlerinin üst düzey yöneticileri olan, 9 yabancı temsilci de bu fuara iştirak etmektedir."

312
38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı - Sayfa 4

Fuarın açılış töreninde konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, fuarın "Onur Yazarı" Adnan Özyalçıner ile 29. İstanbul Sanat Fuarı'nın "Onur Sanatçısı" Mevlüt Akyıldız'ı kutladı.

Gazi Mustafa Kemal'in İstanbul için "medeniyetimizin hülasası" dediğini hatırlatan Yerlikaya, "Yani medeniyetimizin özeti. Biz de İstanbul'umuzu medeniyetimizin kapısı olarak görüyoruz. İstanbul kitabın, sanatın, bilimin, üretimin, istişarenin, ortak aklın, sevginin, aşkın, inanç özgürlüğünün en güzel şekilde yüzyıllardır ifadesini bulduğu bir başkent." dedi.

İstanbul'un UNESCO'nun 2022 yılı Kitap Başkenti adayı olmasına ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtti.

412