3 nesildir en değerli antika halıları halıyla tamir ediyor

Dünyanın halı ve kilim merkezlerinden kabul edilen İstanbul'da 3 nesildir "antika halıları antika halılarla" tamir eden ailenin son temsilcisi Ramazan Yumuşak, 11 yaşında eğitimini bırakıp başladığı 36 yıllık mesleğini gelecek nesillere aktarmak istiyor.

3 nesildir en değerli antika halıları halıyla tamir ediyor - Sayfa 1

Dünyanın halı ve kilim merkezlerinden kabul edilen İstanbul`da 3 nesildir "antika halıları antika halılarla" tamir eden ailenin son temsilcisi Ramazan Yumuşak, 11 yaşında eğitimini bırakıp başladığı 36 yıllık mesleğini gelecek nesillere aktarmak istiyor.

19
3 nesildir en değerli antika halıları halıyla tamir ediyor - Sayfa 2

Selçuklu ve Osmanlı Devleti`yle birlikte Anadolu coğrafyasının tamamına yayılan halı-kilim kültürü bugün de başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde değerli halı koleksiyonlarıyla popülaritesini devam ettiriyor.

29
3 nesildir en değerli antika halıları halıyla tamir ediyor - Sayfa 3

Özellikle Osmanlı Devleti`nde saray halıları olarak bilinen Hereke Fabrika-i Hümayünü`nde üretilen Hereke ve Kumkapı halılarına ek olarak Uşak, Kayseri, Isparta, Milas, Kula, Kars, Bergama, Kayseri gibi yerlerde üretilip antika özelliği taşıyan halı ve kilimler Türkiye için prestijli bir kültürel zenginlik olma özelliği taşıyor.

39
3 nesildir en değerli antika halıları halıyla tamir ediyor - Sayfa 4

Zamanla eskiyen, boyası atan ya da tahrip olan kıymetli antika halılar ise başta Kapalıçarşı`da olmak üzere Tarihi Yarımada`daki sayılı zanaatkarın ellerinde itinayla tamir edilerek geleceğe taşınıyor.

49