20 doktor bir günde Türkçe'ye çevirdi! Koronavirüs...

Gelen son dakika haberine göre, Çin’de corona virüs (Kovid-19) tedavisinin anlatıldığı kitap, Türkiye’deki bir doktor grubu tarafından bir günde Türkçeye çevrildi. Kitapta, “Durumu kritik olan Kovid-19 hastaları arasında deliryum oranı, bilinç kaybı yüksek bildirildi” denildi.

20 doktor bir günde Türkçe'ye çevirdi! Koronavirüs... - Sayfa 1

Çin’in Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Tingbo Lang ve ekibi tarafından hazırlanan “Kovid-19 Önleme ve Tedavi El Kitabı” bu ülkede corona virüsün tedavisine yönelik en önemli kaynak olarak kabul ediliyor.

18
20 doktor bir günde Türkçe'ye çevirdi! Koronavirüs... - Sayfa 2

Kovid-19’un tedavisi ile etkileşimleri, hastalığın seyri ve tüm tıbbi bilgilerin yer aldığı 83 sayfalık kitapçık, Türkiye’deki 20 kişilik bir doktor grubu tarafından bir gün içinde İngilizce'den Türkçe'ye çevrilerek tıp camiasına kazandırıldı.

28
20 doktor bir günde Türkçe'ye çevirdi! Koronavirüs... - Sayfa 3

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen doktorlar, kendi aralarında her kişiye iki sayfa düşecek şekilde paylaşım yaparak, kitapçığı bir gün gibi bir sürede Türkçe olarak hazırladıkları bilgisini paylaştı.

38
20 doktor bir günde Türkçe'ye çevirdi! Koronavirüs... - Sayfa 4

Kitapçıktaki çeviri notu başlıklı kısımda, “Dünyayı saran Kovid-19 salgını ile mücadele edebilmek için birbirini tanımadan kısa sürede bir araya gelen ve yoğun bir mesai içine giren, hiçbir kâr amacı gütmeden faydalı olmak gayesi ile çok kısa bir sürede önlem, tanı ve tedavi açısından çok değerli tecrübelerin Türkçeye kazandırılmasını sağlayan tüm değerli yazarlarımıza emekleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Büyük bir özveri ve emek ile çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

48