Istiklal Gazetesi Istiklal Gazetesi
Reklam
PEYGAMBERİMİZİN SÜT KARDEŞİ…
Nazan Atakanı
4/5 2012 02:36 am

 
Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın hadisi ile müjdelenen İstanbul’un fethini gerçekleştiren kutlu komutan Fatih Sultan Mehmet’in ölüm yıldönümüydü 3 Mayıs günü…

İstanbul tarih boyunca birçok istilaya uğramış ama İstanbul’u almak ona nasip olmuştu. “KANIMLA YÜKSELECEKSE HZ.MUHAMMED'İN (S.A.V) DİNİ, DURMAYIN KILIÇLAR DOĞRAYIN BENİ...” diyecek kadar dinine ve peygamberine bağlı bir komutandı.

Onun İstanbul’u almasıyla ilgili sefere peygamberimizin yanında bulunmuş birçok sahabe de katılmıştı. İçlerinde biri vardı ki o peygamberimizle aynı kadının sütünü emmiş, dinimizce resmen kardeş olmuşlardı.

Bu şerefli kişi Hz. Ebu Şeybe el-Hudri’den başkası değildi.

Hz. Ebu Şeybe el-Hudri hakkında bilgi veren dini kaynaklar ondan ” İlerlemiş yaşına rağmen peygamber efendimiz'in fetih müjdesindeki övgüsüne mazhar olmak için İstanbul'un fethi seferine katılmış sahabedendir. Sefer sırasında 85-90 yaşındadır. Peygamber efendimiz'in süt kardeşi kabul edilmektedir. Surlar önünde vefat etmiş ve oraya defnedilmiştir.” diye bahseder.

Yine kaynaklara göre surların önünde canını Allah’a teslim ederken peygamberimizin bir hadisini dile getirmiştir: "Peygamberimizin şöyle buyurduğunu işittim; Her kim ihlasla la ilahe illallah derse cennete girer."

Öldüğü yere de gömülmüştür.

Peygamberimizin süt kardeşi Ebu Şeybe el-Hudri hazretlerinin türbesi İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Ayvansaray'da, Tokludede sokağı'nın bitimindeki surlar arasındaki Tokludede Haziresi'nde bulunmaktadır. Osmanlı kaynaklarında halk arasında Tokludede Haziresi olarak bilinen mezarlıkta İstanbul'u fethe gelen bini aşkın sahabenin defnedildiği söyleniyor. Bu inançtan dolayı mezarlık, “Sahabeler Haziresi” olarak da bilinmektedir.

Ebu Şeybe el Hudri’nin türbesini yaptırmak yine Fatih Sultan Mehmet Han’a nasip olmuştur. Daha sonra oğlu 2. Beyazıd kendi vakfından buranın bakımı ve korunması için gerekli ödeneği ayırmıştır.

İslam dininin kutsal emanetleri bugün İstanbul’da Topkapı Sarayında korunuyor. Osmanlı’dan kalan emanetler ise İstanbul’un yedi tepesine yayılmış vaziyette…

Tarih kokan bu şehirde Eyüp Sultan gibi, Yuşa Hazretleri gibi, Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri gibi, Akşemsettin, Molla Gürani Hazretleri gibi, ismini sayamadığım bir çok velinin yanı sıra dinimizin peygamberi Hz. Muhammed Mustafa ‘nın süt kardeşinin mezarı da korunuyor.Bu yazı 1823 kez okundu.

YORUMLAR
Bu haber için henuz herhangi bir yorum yapilmadi.
Yorum eklemek için tiklayin.
Site Ara:   
   GAZETE SAYFALARI
   MANŞET
    Derbinin galibi Fenerbahçe
Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasındaki derbi maçta Fenerbahçe, ezeli rakibi Galatasaray'ı 1-0 yendi.
    4G'de geri sayım
Bakan Elvan, "Yetkilendirme ihalesini 3 ay içerisinde tamamlayarak, bu yıl içinde 4G hizmetlerini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız" dedi.
    Livvvverpol
Beşiktaş ile Liverpool'u karşı karşıya getiren UEFA Avrupa Ligi 2. tur rövanş maçını Atatürk Olimpiyat Stadı'nda 70 bine yakın sporsever izledi.
   İSTİKLAL GAZETESİ RESMİ İLANLARI
Resmi Basin Ilanlarimiz
         
   KÖŞE YAZILARI

ATATÜRK FİLMLERİ BEĞENİLİYOR